Bankada Unutulan Para Nasıl Sorgulanır?

Bankada unuttuğum param var mı öğrenmek için tek yapmanız gereken aşağıdaki araçta yer alan isim soyisim, resim doğrulama alanlarını eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra “ARA” butonuna basmanız.

Bankada param olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

kimlik numaraları ve şifreleri ile E-Devlet üzerinden giriş yaparak, arama kısmına, ‘Bu Yıl TMSF’ ye Devredilecek Hesaplara İlişkin Sorgulama’ yazarak sorgulama yapabilirler. Herhangi bir hesabınızda paranız varsa buradan kolaylıkla görebilirsiniz.

Bankadaki para ne zaman kaybolur?

Bankaların Kuruluş ve Faaliyetleri Hakkında yönetmelik kapsamında; Bankalar nezdindeki her türlü mevduat, emanet ve alacaklar, son talep ve işlem tarihinden itibaren 10 yıl geçtiği halde hak sahiplerince aranılmamış ise zamanaşımına uğrar.

Hazineye devredilen para nasıl geri alınır?

TMSFye gelir kaydedilen mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların, sehven TMSFye devredilenler hariç, sahiplerine iadesi mümkün değildir.

Bankada paramı unuttum mu?

Bankacılık Kanunu gereği işlem yapılmayan hesaplardaki paralar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrediliyor. Zaman aşımına uğrayan paralar http://www.zamanasimi.org/tbb.xhtml adresinden öğrenilebiliyor. Unutulan paraların TMSF devredilmemesi için zaman aşımı son tarihi 15 Haziran 2015 olarak belirlendi.

E devlette banka hesabı görünür mü?

e-Devlet Kapısı Hizmetleri için www.turkiye.gov.tr adresine girdikten sonra sitedeki arama çubuğuna “Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama” yazarak bu hizmete ulaşabilirsiniz.

You might be interested:  Halkbank Karekod Ile Para Çekme Nasıl Yapılır?

Hangi bankada ne kadar param var e-devlet?

Adım 1: Buraya tıklayarak veya “turkiye.gov.tr” adresini tarayıcınıza girerek e-Devlet sitesine gidin ve kimlik bilgilerinizle giriş yapın. Adım 2: Diğer Kurum Portalları seçeneğine tıklayın. Adım 3: Karşınıza çıkan kurum listesinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nu seçin.

Kiralık kasalarda zamanaşımı süresi nedir?

Kiralık kasalardaki kıymetler için zamanaşımı, kasanın en son açıldığı tarihten itibaren başlar. Kasanın en son açıldığı tarihten itibaren on yıl içinde aranmayanlar, zamanaşımına tabidir.

Bankada unutulan mevduat ne kadar bekler zamanaşımı nedir?

Özet: Türk Hukukunda bankalarda unutulan mevduat ve sair kıymetler 10 yıllık zamanaşımına tabi olup zamanaşımını takiben bu değerlerin mülkiyeti TMSF’ye gelir kaydedilmektedir.

Bankaya olan borç zaman aşımına uğrar mı?

Borçlar kanuna göre icralarda zamanaşımı süresi açıldığı tarihten itibaren 10 yıldır. Alacaklı her yıl yenileme yapması durumunda bu süre 20 yıla çıkmaktadır. Süreler geçtikten sonra borçlunun borcu ortadan kalkar ve alacaklı borç ile ilgili ödeme talep edemez.

Zamanaşımına Uğrayan mevduat nereye devredilir?

Söz konusu işlem görmeyen hesaplar 10 yıl sonra ise zaman aşımına uğrayarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devrediliyor, TMSF’ye gelir kaydedilen mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların, sehven devredilenler hariç, sahiplerine iadesi ise mümkün olmuyordu.

Banka hesap hareketleri ne kadar saklanır?

hukuki yükümlülüğünü yerine getirebilmesi, meşru menfaatlerinin korunması ve ihtiyaç halinde belgelerin adli mercilere verilebilmesini mümkün kılmak için kişisel veriler son işlem tarihinden itibaren 10 yıl süre ile saklanır.

Bankadan paramı nasıl alabilirim?

‘BİMER ilgili başvuruyu en kısa sürede ilgili Tüketici Hakem Heyetine göndermekte. BİMER üzerinde yaptığınız başvuruda bilgilerinizin hepsi sisteme kayıt edilir ve başvuru işleme konulur. Sonrasında ise Tüketici Hakem Heyeti, ilgili bankaya gerekli yazıyı ulaştırır ve banka, hesabınıza kesinti yapılan tutarı iade eder.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector