Icra Dairesine Fazla Yatan Para Nasıl Alınır?

İİK.nun 361. maddesi uyarınca icra dairesince borçludan fazla para tahsil olunarak alacaklıya verildiği yahut yanlışlıkla bir tarafa para tediye olunduğu hesap neticesinde anlaşılırsa verilen para ayrıca hükme hacet kalmaksızın o kimseden geri alınır.

Icraya yatırılan para nasıl çekilir?

Borçlunun icra dosyasına yapacağı ödemelerde üç farklı yöntemden birini tercih etmesi mümkündür. Borçlu icra dosyasına icra dairesinde doğrudan ödeme yapabilir, alacaklıya ya da vekiline ödeme yapabilir veya kredi kartıyla uyap sistemi üzerinden ödeme yapması sonucu borcundan kurtulabilir.

Icradaki para kaç günde alınır?

Bu neden İcra Kaç Günde Sonuçlanır sorusu şu şekilde cevaplanabilir, İcra takibinde tebligat ile gönderilen ödeme emrinin borçlunun eline ulaşmasından itibaren yani 10 günlük yasal süresi içerisinde sonuçlanabilir.

İcra dosyasına yatan para ne zaman ödenir?

ödemenin yapılması için takibin kesinleşmesine gerek yoktur. yönünde görüş bildirmiştir. Görüldüğü üzere asıl kural ödemenin yapılması için kesinleşmenin beklenmesine gerek olmadığıdır. Bu kapsamda icra daireleri tarafından ödemelerin bekletilmeden alacaklı tarafa ödenmesi gerekmektedir.

Icraya para yattığını nasıl öğrenebilirim?

e-Devlet sistemine kayıtlı olan tüm resmi kurumların hizmetlerini internet üzerinden kolaylıkla halledebiliyorsunuz. Bu hizmetlerden bir tanesi de Adalet Bakanlığı’na bağlı icra dosyası sorgulama işlemi oluyor.

You might be interested:  Halkbank Karekod Ile Para Çekme Nasıl Yapılır?

Kaç tl altına icra takibi yok?

Bunun yanında Yargıtay’ın içtihadı birleştirme kararı olmadığı sürece, 3300 TL altındaki alacaklar için de icra takibi başlatılabilir.

İcra dosyasında reddiyat nedir?

Kısaca davalar adına yaptırılmış olan harç ve masraflardan artan kısım reddiyat olarak bilinmektedir. Herhangi bir dava üzerinden işlem yapılırken ödeme gerçekleştirilir. Adliye üzerinden vezneye yapılan ödeme ile beraber, bu ödemeler mahkemedeki dava adına kullanılır.

Ne kadar borca haciz gelir 2021?

Borcunu ödemeyip süreci uzattığı takdirde haciz ile karşı karşıya kalır. Eve haciz gelme durumu genel olarak bankalar tarafından oluşur. Bankaya olan borcunuz 500.000 ve daha üzerinde ise burada haciz gelmesi mümkündür.

Ödenen icra dosyası e devletten ne zaman düşer?

Temelde 1 yıllık sürede herhangi bir işlem yapılmaması halinde icra takip dosyası işlemden kaldırılacaktır.

Reddiyat ne zaman ödenir?

Bir dava söz konusu olduğunda, dava masraflarını üstlenen kişiler, bu parayı adliye veznesine yatırırlar. Dava sonuçlandığında, arta kalan para saymanlığa verilir. Saymanlık bu parayı, dava için yatıran kişilere geri ödeme yapar.

Ihale bedeli alacaklıya ne zaman ödenir?

“İhale bedelinin ödenmesi: MADDE 130 – İhale alıcısı, ihalenin feshi talep edilmiş olsa dahi artırma sonuç tutanağının ilanından itibaren yedi gün içinde satış bedelini nakden ödemek zorundadır.”

Icram ne kadar kaldi?

E-devlet şifreniz ile giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama bu adres üzerinden icra dosyası sorgulama yapabilirsiniz. İcra Dosyası Borç Tahsilat Sorgulama işlemlerinizi e-devlet üzerinden güvenle yapabilirsiniz.

İcra borç ödendikten sonra dosya ne zaman kalkar?

Alacaklı tarafından icra dosyasında 1 yıl boyunca işlem yapılmaması halinde icra dosyası arşive kaldırılmaktadır. Bu duruma uygulamada icra dosyasının düşmesi denilmektedir. İİK gereği alacaklının haciz isteme hakkı ödeme emri ve ya icra emrinin tebliğinden itibaren 1 yıl içinde kullanılmazsa düşer.

You might be interested:  Yalan Ifade Vermenin Para Cezası Ne Kadar?

Takibe düşen borç nasıl öğrenebilirim?

İlk olarak mobil bankacılık ya da intenet sitesinden borç sorgulayabilirsiniz. İkinci olarak 0 850 222 0724 nolu telefonu arayarak müşteri hizmetlerinden borç bilgisini öğrenmek mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector