Kartsız Para Gönderme Nasıl Yapılır?

 1. İlk önce ATM’deki ‘GİRİŞ’ tuşuna basılır.
 2. Kartsız İşlemler ana menüsünden ‘Hesaba Para Yatırma’ işlemi seçilir.
 3. Parayı yatıracak kişi, gelen ekrandan kendi cep telefonu numarasını¹ girer.
 4. Para yatırılacak hesabın numarası² ve ‘Şube Kodu’ girilerek ‘Evet’ seçeneği seçilir.

Kart olmadan nasıl para gönderilir?

Havale tuşuna tıklanır; hesap numarası ya da IBAN ile para yatırma seçeneklerinden biri seçilir. Para yatırılacak hesaba ait şube kodu, hesap numarası ya da IBAN numarası tuşlanır ve yatırılacak miktar girilir. Aidat, kira vb. bir açıklama girilir, daha sonra göndericinin kimlik numarası ve doğum tarihi istenir.

IBAN numarasıyla nasıl para gönderilir?

Her banka, müşterisinin para transferine konu hesabı için IBAN’ı üretmiş durumdadır ve müşterisine bildirir. 2. Parayı alacak olan kişi (ALICI) kendi hesap numarasına ait IBAN’ı parayı gönderecek olan kişiye (GÖNDERİCİ) bildirir. 3. Gönderici, alıcının IBAN’ını kendi bankasına bildirir ve para transfer emrini verir.

ATM’den kartsız para havale nasıl yapılır?

Öncelikle ATM’deki “GİRİŞ” seçeneği seçilir. Kartsız İşlemler ana menüsünden “Hesaba Para Yatırma” adımı seçilir. Parayı yatıracak kişi, beliren ekran üzerinden kendi cep telefonu numarasını girer. Para gönderimi gerçekleşmesi istenen hesabın numarası ve “Şube Kodu” yazılarak “Evet” tuşuna basılır.

You might be interested:  Ukrayna'Da Hangi Para Kullanılır?

Kartsız işlemlerden eft yapılır mı?

Akbank, İş Bankası gibi müşteri kitlesi geniş birçok banka, ATM cihazlarını değiştirerek, kartsız işlem yoluyla EFT yapılmasına imkân tanımaya başladı. Bankada hesabı olmayan biri bile, ATM’den kimlik numarası ve parayı göndereceği kişinin hesap numarasıyla kolayca EFT yapabiliyor.

Para göndermek için ne gerekli?

Öncelikle havale işleminizi yapabilmeniz için karşı tarafın yani alıcının hesap bilgilerine ihtiyacınız vardır. Alıcının adı – soyadı, hesap numarası ve göndereceğiniz tutar bilgisi, para transferinizin gerçekleşmesi için yeterlidir. Hesap numarası yerine IBAN numarası ile de işleminiz yapılabilir.

Bir kişiye nasıl para gönderilir?

IBAN numarası bilinen hesaba para göndermek için mobil şube üzerinden veyahut ATM üzerinden bu işlem kolaylıkla yapılır. Mobil şube üzerinden, para transferleri bölümüne giderek alıcının IBAN numarası, alıcının adı ve soyadı ve gönderilecek miktar girilerek işlem tamamlanır.

IBAN numarası ile sahtekarlık yapılır mi?

IBAN ile yapılan işlemleri hedef alan internet korsanları şirketleri oldukça basit bir yöntemle dolandırmaktalar. Korsanlar şirketlerin uluslararası şirketlerle gerçekleştirdikleri e-posta yazışmalarının içine sızmakta ve IBAN/SWIFT numaralarını kendi numaraları ile değiştirmektedirler.

Başka hesaba para nasıl gönderilir?

Para göndermeyi internet şubesinden yapmak için bankanın internet şubesine giriş yapın. Para transferi işlemlerinden Havale seçeneğini seçiniz. Daha sonra göndereceğiniz kişinin adını ve soyadını yazın. Daha sonra göndereceğiniz kişinin hesap numarası ya da IBAN numarası bilgilerini girin.

Hesap no ile nasıl para gönderilir?

Havale Nasıl Yapılır? IBAN veya hesap numarasıyla genel olarak ‘para transferi’ kısmında yer alan havale seçeneği üzerinden yapılır. Havalede IBAN veya hesap numarası girildikten sonra kişinin adı, soyadı veya sadece baş harfleri işlemin teyit edilmesi için gösterilir.

ATM’den Ibana nasıl para gönderilir?

Bu şekilde para yatırmak için:

 1. Kartınızı ATM’ye takıp şifrenizi girerek işlemler menüsünü açın.
 2. İşlemler menüsünün altındaki Para Yatırma kısmına tıklayın.
 3. IBAN Numarası ile Para Yatırma seçeneğine basın.
You might be interested:  Çip Para Nasıl Kullanılır?

Bankamatikten para nasıl gönderilir?

Dijitalden veya ATM üzerinden havale işlemi, genel olarak ‘para transferi’ kısmında yer alan ‘havale’ seçeneği üzerinden yapılır. Para gönderilecek kişinin IBAN veya hesap numarası girildikten sonra aktarılacak tutar sorulur.

Kartsız para yatırma IBAN kaç haneli?

İban numarası 26 haneden oluşmaktadır. TR yazan ilk 2 hane tüm iban numaralarında ortak olarak bulunmaktadır ve en başta yer almaktadır. Daha sonra 2 haneli kontrol basamakları kısmı yer almaktadır. Bu kısımdan sonra ise 5 haneli banka kodu bulunmaktadır.

ATM lerde hangi işlemler yapılır?

Ortak ATM’de yapılabilen işlemler:

 • Para Çekme. Banka kartı ile para çekme. Kredi kartı ile bağlı hesaptan para çekme.
 • Para Yatırma. Banka kartı ile para yatırma. Kredi kartı ile bağlı hesaba para yatırma.
 • Bakiye sorgulama. Banka kartı ile bakiye sorgulama. Kredi kartı ile bağlı hesabın bakiyesini sorgulama.
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector