Wikipedia Nasıl Para Kazanıyor?

Wikipedia nasıl para kazanır? Evet, kar amacı gütmeyenler bile para kazanmaya ihtiyaç duyarlar. Tek fark, kâr amacı gütmeyen kuruluşların, hissedarlarına ve sahiplerine temettü olarak büyük miktarlarda ödeme yapmak yerine, fonlarını misyonlarının ilerletilmesi yönünde yönlendirmesidir.

Wikipedia yazarları para kazanıyor mu?

birçok yeni sanatçı, ünlü, kitap yazarına vs. maille yazı göndererek sayfalarının para karşılığında açılacağını söylüyorlar, vikipedi kurallarına aşina olmalarına rağmen kaydadeğer olmadığı bilinen bu tarz maddeleri açarak para kazanıyorlar.

Wikipedia nedir nasıl kullanılır?

Wikipedia, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.

Vikipedi bilgileri doğru mu?

Çoğu akademik makalelerde, hatta bitirme tezlerinde bile referans olarak Vikipedi içerikleri gösteriliyor. Peki, bu doğru mu? Bence hayır, çünkü Vikipedi’de oluşturulan her içeriğin doğruluğu yine kullanıcılar tarafından denetleniyor, hatta birçoğu denetlenmiyor bile diyebiliriz.

Wikipedia daki bilgiler doğru mu?

2005 yılında Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Wikipedia içerisinde kötü niyetli kişiler tarafından eklenen bilgiler çok hızlı bir şekilde düzeltilmektedir ve bu hatalı bilgileri kullanıcıların ezici bir çoğunluğu hiçbir zaman görmemektedir.

Wikipedia ya nasıl girerim?

Bütün yasaklı sitelere giriş sağlayabildiğimiz VPN sayesinde Wikipedia’ya girebilir, araştırma yapabilirsiniz. Ama yok ben VPN ile uğraşmam derseniz Vikipedi’nin hayranları tarafından kurulmuş ve ilgili maddelerin kaldırıldığı eski tr.0wikipedia.org ve tr.1wikipedia.org adreslerini kullanabilirsiniz.

You might be interested:  Youtubeden Para Nasıl Kazanılıyor?

Wikipedia yı kim yazıyor?

Vikipedi

Sahip Wikimedia Foundation
Oluşturan Jimmy Wales Larry Sanger
Başlama tarihi 15 Ocak 2001
Alexa 13
Geçerli durum Aktif

Vikipedi hangi ülkenin?

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi Vikipedi’ye hoş geldiniz. Vikipedi projesinin, 2003’te hayata geçen Türkçe koludur.

Wikipedia neden yasaklandı?

Erişim engelinin ilk saatlerinde yasağın nedeni açıklanmazken ilerleyen saatlerde Anadolu Ajansı (AA), erişim yasağı kararının ‘Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikler’ nedeniyle alındığını duyurdu.

Wikipedia hangi ülkelerde yasak?

Vikipedi’nin sansürlenmesi, aralarında Birleşik Krallık, Çin, Fransa, İran, İtalya, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus ve Türkiye’nin olduğu çeşitli ülkelerde çeşitli sebeplerle gerçekleşmiş bir uygulamadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector