Bağkura Ödenen Fazla Para Nasıl Geri Alınır?

Bağkura ödenen primlerin iadesi için dilekçe ile 4b bağ-kur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız gerekmektedir. Fazla yapılan bağkur prim ödemelerinin iadesi için başvuru işlemleri e-devletten ya da başka online bir platformdan yapılamamaktadır.
Bunun için SGK İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bir dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvurudan sonra SGK kişinin beyanın doğru olup olmadığını kontrol eder ve talep doğru ise bir ay içerisinde fazla ödenen tutarı geri öder.

Bağ Kur’a yatırılan para geri alınabilir mi?

Bağkur’a ödediğim parayı geri alabilir miyim? soruları vatandaşlar tarafından merak edilmekte. Yaş şartını doldurmasına rağmen prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi emeklilik aylığı bağlanma şansı bulunmayan çalışanlar, SGK’ya ödedikleri primleri topluca geri alabilir.

Fazla yatırılan primler geri alınabilir mi?

SSK primleri nasıl geri alınıyor? Aynı anda birden fazla işverenden ücret alan SSK’lı çalışanlar için bir ayda ödenen prim tutarı aylık asgari ücretin 7.5 katını aşması durumunda, aşan kısmın yüzde 15’i oranında prim iadesi yapılır. Kişinin ilçedeki sosyal güvenlik merkezine veya il müdürlüğüne başvurması gerekiyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Hesabımda Para Var Mı Nasıl Öğrenirim?

Fazla prim ödemeleri nasıl geri alınır?

Sigortalı kendisi adına fazladan ödenen miktarı talep etmeli. Bu parayı SGK kendiliğinden geri ödemeyecektir. Kişi SGK İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bir dilekçeyle başvurarak fazladan ödenen bedeli geri istemeli. SGK talep üzerine fazla ödeme olup olmadığını kontrol eder.

Isteğe bağlı sigorta primleri geri alinabilir mi?

İsteğe bağlı sigorta, 2925 SSK tarım, Ek 5, Ek 6, Ek 9 kapsamındaki sigortalılıklar nedeniyle ödenmiş primler de toptan ödeme olarak geri alınabilir. Askerlik, doğum, yurtdışı borçlanması gibi hizmet borçlanması nedeniyle ödenmiş primler de toptan ödemeye dahil edilmez. Bunların ayrı talep edilmesi gerekir.

Yatırılan sigorta parası çekilir mi?

Çalışan adına emeklilik için ödenen primlerin güncel değeri bulunarak iade yapılıyor. Toplu ödeme ancak emeklilik yaşı doldurulduktan sonra gerçekleştiriliyor. Primleri iade almak için kişinin bağlı bulunduğu ilçedeki sosyal güvenlik merkezine veya il müdürlüğüne dilekçeyle başvurmak gerekiyor.

SGK prim gün sayısı fazla olursa ne olur?

Prim günün fazla olması, uzun yıllar çalışmak değil prime esas kazancın yüksek olması aylığı artırır. İkinci iş için sigorta primi ödeyenlerin Kurum’a bildirdiği matrah arttığı için aylığı da yükseliyor.

SGK fazla yatan primlerinin emekli maaşını ne kadar etkiler?

Sosyal Güvenlik Kurumuna Yatırılan Prime Esas Aylık Kazancınız asgari ücretin 2 katına kadarsa emekli aylığınıza katkı sağlamaz tam tersi çalıştıkça her ay 3 Lira düşer. Emekli aylığınız brüt asgari ücretin 3 katı üzerinden yatıyorsa çalıştıkça ileri de alacağınız emekli aylığı artar.

SGK prim iadesi kimler alabilir?

SGK prim iadesi almak isteyen vatandaşların şu şartları karşılaması gerekmekte: SGK bünyesinde 4A sigorta türüne mensup bir işte çalışmamak, (BAĞKUR 4B sigorta türü için de geçerlidir) Emeklilik için gerekli olan yaş şartının tamamlanmış olması, (erkeklerde 25+ yıl, kadınlarda 20+ yıl çalışmış olmak)

You might be interested:  Hangi Oyun Para Kazandırır?

Biriken sigorta paramı nasıl alırım?

Sosyal Güvenlik Kurumunda biriken paranın alınabilmesi için kişilerin dilekçe ile kuruma başvuru yapması gerekir. SSK biriken para iadesi kişinin banka hesabına yatırılır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile birikmiş para iadeleri kontrol edilir ve süreç takibi yapılır.

Sigortaya yatan para geri alınır mı?

Emeklilik maaşına kavuşamayanlar ödedikleri primlere ne olacağını merak ediyor. Prim ödemelerine dair cevap Sosyal Güvenlik Kurumundan geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu emekliliği hak edemeyenlerin ödedikleri primleri toplu olarak iade edecek.

Sigorta paramı nasıl geri alabilirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) yaş şartını dolduran SSK ve Bağkurlular eğer ki şart koşulan primleri ödeyemeyecek durumda ise SGK’ya başvurarak ödenmiş sigorta primlerini toplu para olarak iade alabiliyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor.

Isteğe bağlı sigorta kaç ay ödenmezse iptal olur?

İsteğe bağlı sigorta kaç ay ödenmezse iptal olur? İsteğe bağlı bağkur ve ev hamımları için sigorta kolunda borç 12 aydan fazla ödenmezse iptal edilir. Ancak Ek 5 tarım sigortasında borcun 12 aydan fazla ödenmemesi durumunda iptal söz konusu olmamaktadır.

4b isteğe bağlı sigorta nasıl iptal edilir?

İsteğe bağlı sigortanızı kapattırmak istiyorsanız talebinizi dilekçe yazarak SGK’ya bildirmeolisiniz. Dilekçelerin Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihten önceki primi ödenmiş ayın sonu itibariyle, aylık talebinde bulunanların aylığa hak kazanmış olmak şartıyla talep tarihinde son erer.

SSK primi başkasına devredilir mi?

Ancak sosyal güvenlik mevzuatımıza göre sigortalılık hakkından vazgeçilemeyeceği gibi, sigorta günleri başkasına da devredemez veya satamaz. Yani prim gün sayısı emeklilik için yeterli olmayanların bu günleri başkasına satması ya da eşine, çocuğuna veya bir başka yakınına devretmesi kesinlikle mümkün değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector