Bireysel Emeklilik Iptali Sonra Ne Kadar Para Alırım?

Sistemden 3 yılda ayrılma durumunda devlet katkısı tutarının tamamı kesilir. Yani herhangi bir katkı payı alınamaz. 3 ile 6 yıl arasında sistemden ayrılma durumunda hesaptaki devlet katkısı tutarının %15′ i alınırken %85’i kesilir. 6 ile 10 yol aralığında ise alınacak olan devlet katkısı tutarı %35’tir.

BES Paramı nasıl alırım?

BES’TE BİRİKEN PARA NASIL ALINIR? Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikmiş paranız varsa sistemde yazan sigorta şirketiniz ile iletişime geçerek birikmiş paranızı almak için talepte bulunabilirsiniz. BES parasının alabilmek için e-Devlet üzerinden işlem yapılamıyor.

BES ten çıkınca para ne zaman yatar?

Bireysel emeklilik iptalinde para iadesi ortalama 10-15 iş gününde yapılmaktadır.

BES iptalinde ne kadar kesinti oluyor?

Giriş aidatı kesintisi

BES 3 yıldan önce iptal edilme durumunda brüt asgari ücretin %75’ini, 3 ile 6 yıl arasında iptal edildiğinde %50’sini, 6 ile 10 yıl aralığında ise %25’ini geçemez.

BES iptal edince para kesilir mi?

BES İptalinde Kesintiler Nasıl Yapılır? Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yer alan kişinin planı 10 yıldan önce iptal etmesi durumunda birikimlerin tamamı baz alınır ve vergi kanununa göre %15 oranında kesinti yapılır.

BES de biriken para nasıl öğrenebilirim?

Türkiye Sigorta Birliği açıklamasına göre, BES’te katılımcıların bilgilendirilmesi amacıyla E-Devlet’te e-Hizmetler bölümündeki Emeklilik Gözetim Merkezi sekmesinde “Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Kullanım ve Limit Bilgileri Sorgulama” servisi yer alıyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Kaydi Para Ne Demek?

BES nasıl iptal edilir?

1) Mesai saatleri içerisinde 444 0 444 veya 0850 222 0 444 numaralarını arayabilirsiniz. 2) Bankaya giderek BES iptal formunu doldurarak iptal işlemini gerçeklşetirebilirisniz. 3) SMS yoluyla 2202’ye kısa mesaj yollayarak işlemleri başlatabilirsiniz.

BES para iadesi nasıl alınır?

BES müşteri hizmetlerine iptal talebinizi ilettiğiniz zaman sisteme yatırılan paranızı da geri iade alabilirsiniz. Neredeyse tüm bankaların Bireysel Emeklilik Sistemi olduğu için maaşınızı hangi bankadan alıyorsanız o bankaya iptal talebi göndermeniz gerekmektedir.

BES ne kadar kesiliyor 2021?

Her ay asgari ücretli çalışan kişinin maaşından 107 TL kesilip BES hesabına aktarılırken devlette her ay yüzde 25 katkı veriyordu. 2022 yılında asgari ücretin brüt tutarının 5004 TL olması ile birlikte çalışanın maaşından 150,12 TL kesinti yapılıyor ve devlet de yüzde 30 katkı payı ödüyor.

2021 BES kesintisi yüzde kaç?

Kazancınızın %3’ü işvereniniz tarafından emeklilik şirketine aktarılmak üzere maaşınızdan kesilir. Daha fazla birikim elde etmek isterseniz, işvereninizden daha yüksek tutarda kesinti yapılmasını talep edebilirsiniz.

BES ne kadar kesiyor 2022?

Bu yıl asgari ücretin brüt aylık tutarı 5 bin lira, yıllık da 60 bin lira oldu. Buna göre de bu yıl yararlanacağınız en yüksek devlet katkısı tutarı 18 bin lira. Sisteme 2022 yılında 60 bin lira katkı payı öderseniz devlet de hesabınıza 18 bin lira yatıracak.

BES ödenen tutar getirisi nedir?

Devlet tarafından, bireysel emeklilik sistemine (BES) düzenli veya toplu olarak yatırdığınız tüm katkı paylarının %30’u oranında bireysel emeklilik hesabınıza ödenen tutardır. Örneğin; aylık 200 TL ödüyorsanız adınıza her ay 60 TL, 800 TL ödüyorsanız 240 TL devlet katkısı ödenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector