FAQ: Rs Hangi Ülkenin Para Birimi?

RS neyin birimi?

Hindistan’ının resmi para birimi, Hindistan rupisi ya da sadece rupidir. Paranın uluslararası kodu INR. 1 rupi 100 paisa etmektedir. Rupide en çok kullanılan semboller Rs, Re veya रू veya ரூ (Tamilce) veya రూ (Telugu). Hindistan Rezerv Bankası tarafından dağıtılır.

INR hangi ülkenin para birimi?

Hindistan rupisi simgesi (simge: ₹; kodu: INR ) ₹ Hindistan’a ait resmi para birimi ve döviz olan Hindistan rupisi’nin simgesidir.

RS neyin kısaltması?

Ford’un kullandığı RS kısaltması da Rally Sport (Ralli Sporu) anlamına geliyor ve performansı yüksek otomobiller için kullanılıyor.

Hindistan rupisi üzerinde kimin resmi var?

Hindistan Rezerv Bankası tarafından basımı ve dağıtımı sağlanmaktadır. Üzerinde Mahatma Gandhi’nin portresi bulunmaktadır.

1 LAKH ne kadar?

Lakh (kısaltması L, Devanagari yazımı: लाख) Hint sayı sisteminin değeri yüz bine (100.000) eşit bir birimidir. Bangladeş, Bhutan, Hindistan, Myanmar, Nepal, Pakistan ve Sri Lanka’da resmi ve gayriresmî bağlamlarda sıkça kullanılmakta olup, bu sayı Hint sayı sistemini kullanan ülkelerde 1,00,000 olarak yazılır.

Rupi hangi ülkenin para birimi?

Bunun yanında Endonezya’nın para birimi rupiah ve Maldiv adaları’nın para birimi rufiyah da ismini rupiden alır. Rupi isminin kökeninin, Sanskritçe’de gümüş mânâsına gelen rūp ya da rūpā kelimesidir. Rupi, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 ve 1000’lik olmak üzere dokuz alt birime ayrılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *