Kaçak Balkon Para Cezası Ne Kadar?

Kaçak balkon cezası ne kadar? TÜRK CEZA KANUNU AÇISINDAN BALKON KAPATMA TCK’nın “İmar Kirliliğine Neden Olma” başlıklı 184. maddesine göre; Yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran kişi, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Balkonu eve dahil etmek yasal mı?

Evin içindeki yaşam alanınızı genişletmek için balkonu odaya katmayı planlıyorsanız, bu karar sizi yakından ilgilendiriyor. Yargıtay’ın verdiği emsal kararla birlikte evin balkonunun odaya dahil edilebilmesi için tüm bina maliklerinin izin alınması şartı getirildi.

Apartmanda balkon kapatmak yasal mı?

apartmanda balkon kapatma yasak mı Haberi

Balkonun kapatılması hususu ile ilgili alınmış Danıştay kararlarına göre, kat malikleri balkonunu, alüminyum çerçeve ve cam ile kapatabiliyor.

Balkon kapatma imar affına girer mi?

Balkon kapatanlar imar barışına, bir bağımsız bölümü ilgilendiren aykırılıklar dahiline başvurabiliyor. İskan alındıktan sonra balkon/teras kapatılması, ıslak hacimlerde yer değişikliği gibi aykırılıklar, bir bağımsız bölüm için Yapı Kayıt Belgesi alınması gereken durumlar olarak sıralanıyor.

Iskan alınmadan sonra balkon yapılır mı?

Mimari projede olmayan ve bina iskânı balkonsuz şekilde alınan gayrimenkullere, gerekli izinler ve ilgili prosedürler takip edilerek sonradan balkon eklenebiliyor. Ama komşularınızın ‘olur’u ve belediyeden ruhsat almak koşuluyla.

You might be interested:  Transferwise Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

Ev metrekare balkon dahil mi?

Bu alanların bağımsız bölümün net metrekare hesabına dahil edilip edilmeyeceği merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Ancak, imar yönetmelikleri gereğince net metrekare hesabında, açık çıkmalar yani balkonlar metrekareye girmiyor. Bağımsız bölüm içerisindeki kapalı olup duvarlar arasında kalan net alan oluyor.

Balkon yaptırmak için izin gerekir mi?

Çıkma balkon için tadilat ruhsatı zorunludur. Ruhsa masrafı ise yeni ruhsat fiyatının yarısı kadardır. Normalde kendi dairenin kat mülkiyeti olduğu için yalnızca kendi dairenizin ruhsatlarını yenilemeniz yeterli olacakken, bazı belediyeler tüm binanın ruhsatlarını yenilemek isteyebilir.

Balkon kapatma nereye şikayet edilir?

Yani mevzuata aykırı inşaatı belediye durdurur, hatta sonra yıkımına kadar gider. İşte belediye mevzuatı burada uygulanır. Dolayısı ile balkon kapama da projeye aykırı bir eylem olduğu için, birileri belediyeye şikayet ederse, belediye gelir müdahale eder.

Pencerelere panjur taktırmak yasak mı?

Güneş ve rüzgardan korunulması açısından ihtiyaç duyulduğunda kat maliklerin rızası alınmadan balkon ve pencerelere panjur takılabilir.

Balkon kapatma ne kadar?

Ancak ortalama bir fiyat verecek olursak, cam balkon kapama modellerinin 10 metrekarelik bir balkon söz konusu olduğunda 3000-6000 TL arasında bir maliyeti olduğunu söyleyebiliriz.

Balkona Pimapen yaptırmak yasak mı?

Kapatma olayında, balkonun gömme balkon olması, taban alanının artmaması, taşıyıcı unsurların ve çekme mesafelerinin etkilenmemesi durumunda, balkonun camla kapatılmasında, yasaya aykırılı olmadığına karar veriliyor.

Çıkma balkon ne demek?

Çıkma balkon diye tabir edilen, binanın ön veya yanında, inşaat alanı dışında, bahçe mesafesi içinde kalan balkonların kapatılması kanuna aykırı sayılıyor. Bu tip balkonlar camla kapatılsa dahi bahçe mesafesini ihlal edip, inşaat alanını arttırdığı için yasa dışı olarak adlandırılıyor.

Balkon kapatma izni nasıl alınır?

Balkon tadilatı yapmak istiyorsanız komşularınızın beşte dördünün ‘yazılı rızasını’ almanız gerekiyor. Bu izin noterde de düzenlenebilir. Aksi halde komşularınızdan biri ‘mimari projeye aykırı’ ve ‘izinsiz’ diye balkondaki değişikliklerin eski haline getirilmesi (yıktırılması) için mahkemeye gidebilir.

You might be interested:  Dolar Hesabıma Nasıl Para Yatırabilirim?

Yeni evlerde neden balkon yok?

İMAR YÖNETMELİKLERİ

Son 10 yıldaki imar uygulamaları nedeniyle balkonlar azaldı, küçüldü nerdeyse yok oldu. Birçok imar uygulamasında balkonun dairenin metrekaresinden sayılması balkonları bitirdi. İmar yönetmeliğinde emsale girmediği için artık Fransız balkonlar tercih ediliyor.

Balkonsuz eve balkon nasıl yapılır?

Balkonsuz olarak inşa edilen bir eve sonradan balkon eklemek mümkün olabiliyor. Ancak bunun yapılabilmesi için gerekli izinlerin alınması ve mimari projenin yapılmış olması gerekiyor. Aksi halde, iskanı olan bir yapıda onaylı mimari projeye aykırı olarak yapılacak her türlü inşai faaliyet kaçak muamelesi görüyor.

Balkon kapatmak iskana engel mi?

Balkonu kapatma iskana engel teşkil eder mi? Kapatma olayında, balkonun gömme balkon olması, taban alanının artmaması, taşıyıcı unsurların ve çekme mesafelerinin etkilenmemesi durumunda, balkonun camla kapatılmasında, yasaya aykırılı olmadığına karar veriliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector