Kaçak Su Para Cezası Ne Kadar?

Maddesine göre 12 aydan 36 aya kadar hapis cezası verilirken, nitelikli olan hırsızların yani kaçak su kullananların cezası Türk Ceza Kanunun 142 – 1. Maddesine göre 24 aydan 60 aya kadar hapis cezası bulunmaktadır. Bu suç, ne kadar kaçak su kullandığına göre değişebilmektedir.
Kaçak, usulsüz veya ticari olarak yapılan tarımsal sulama yapanlara 1849 TL para cezası uygulanırken, Türk Ceza Kanunu’nun 5237 Sayılı Kanun 163. maddesi gereğince; kaçak su kullanan kişiler hakkında idari para cezasının yanı sıra 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacağı belirtilmektedir” diye konuştu.

Kaçak su kullanmanın cezası ne kadar?

Kaçak su kullananlar para cezası ve 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanır. Kaçak su kullananları 7 gün 24 saat “TESKİ ALO 185 ÇAĞRI MERKEZİ” ni arayarak ihbarda bulunabilirsiniz.

Kaçak su para cezası ne kadar 2022?

“Kaçak Su Kullananlara 1-3 Yıla Kadar Hapis Cezası”

Abonelik yaptırmadan bu tarz yollarla su kullanmak suçtur. Türk Ceza Kanununun 5237 Sayılı Kanun 163.maddesi gereğince; kaçak su kullanan kişiler hakkında idari para cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacağı belirtiliyor.

Kaçak su tutanağı nedir?

Bu tutanakta kaçak su kullananın TC kimlik no’su veya kimlik bilgileri, tüzel kişi ise unvanı ve bulunabiliyorsa vergi numarası, adresi, kaçak su kullanımının ve bağlantının şekli, tespit edilebiliyorsa kapı numarası ve benzeri bilgiler yer alır.

You might be interested:  Yırtılan Para Nerede Değiştirilir?

Abonesiz su kullanımı cezası nedir?

Madde 11- (1) Abone olmadan şebekeden sayaçsız düz boru takarak su kullananlar için ölçümleme veya kurulan komisyonca tahakkuk ettirilen su sarfiyatı için bulunduğu ilçe tarifesi dikkate alınarak bağlı olduğu tarife türünün en üst kademesinin % 100 fazlası kadar cezalı uygulanır.

Kaçak su kullanımı nasıl tespit edilir?

Öncelikle ana kesme vanası kapatılmalıdır. Bu halde su saati dönmeye devam ediyorsa tesisatta ciddi bir kaçak var demektir. Ya da daire içindeki tüm su ile çalışan cihazlar, tüm musluklar ve su akışı sağlayan her şey kapatılarak su saati kontrol edilebilir. Sonuç olarak saat dönüyorsa yine kaçak var demektir.

Kaçak su kullanmak caiz mi?

Yapılan ibadet eğer haramdan geçiyorsa, kul hakkı varsa o ibadetin faydası yoktur. Kişiye hiçbir kazanımı yoktur. Kaçak elektrik ve kaçak su kullanarak kamu hakkını haram yollardan kullanmak, kişiyi ne ibadette ne de dünya ve ahirette mutlu eder. Alınan boy abdesti kabul olmaz, büyük haramlardandır” dedi.

Kaçak su cezası ödenmezse ne olur?

Bu nedenle idari para cezası ödenmezse hapis cezasına çevrilemez. İdari para cezası ödenmezse, cezanın tahsili amacıyla borçlu kişi hakkında yalnızca icra işlemleri yapılabilir. Uygulamada çoğu zaman kişi adına kayıtlı taşınmaz mallar ile araba veya banka hesaplarına haciz konulmaktadır.

Kaçak su kullanımı ne demek?

surette su temin etmek, abone iken sayaçsız veya sayacı işletmeyecek her hangi bir yolla su temin etmek gibi yasal olarak ta suç sayılan bu tür işlemler kaçak su olarak tanımlanmaktadır.

Su sayacı fazla yazar mı?

Su sayacının hızlı dönmesi veya su sayacının sürekli dönmesi, su tesisatındaki su kaçaklarına işaret eder. Su sayacı fazla yazıyor olması bir anormallik olduğuna ya su sayacının bozulması anlamına da gelebilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Internette Nasıl Para Kazanırım?

Su kesilince nasıl Açtırılır?

SU AÇMA İŞLEMİ TEKRAR NASIL YAPILIR? Dilekçe ile söktürülen veya kestirilen sayacın tekrar bağlanması istendiğinde başvuru yapılarak, su açma işlemi yapılır. Borcundan dolayı sayacı sökülen veya suyu kesilen abone, ödeme yapınca sayacı yeniden takılarak suyu açılır.

Su aboneliği yapılmazsa ne olur?

Kiracı su aboneliğini üzerine almazsa ne olur? Aboneliğin üzerine almayan kiracı ile zaman zaman sorun yaşanabiliyor. Örneğin aboneliği almayan kiracının abonelik borçlarını ödememesi halinde sorumlu abone sahibi olabiliyor. Buna karşın, abonelikleri üzerine almayan kiracının evden tahliye edilmesi söz konusu olmuyor.

Su aboneliği için gerekli evraklar nelerdir?

Su Aboneliği Nasıl Alınır?

 • Nüfus cüzdanı
 • Mülkiyeti belirten belge (kira kontratı, tapu kaydı, lojman tahsis belgesi vb.)
 • Sayaca ait eski bir fatura veya sayaç seri numarası
 • Sayacın güncel işareti.
 • Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi.
 • Su aboneliği kapatınca su kesilir mi?

  Bu nedenle tahliye ettiğiniz aboneliğin suyunu kapattırıp ilişiğini kesmeyi unutmayınız! Su borcunu süresi içinde ödemeyen abonelerin suyu kesilir, borcu ödedikten sonra kapama ve açma ücreti alınarak açılır. Süresi içinde yatırılmayan su bedeli gecikme zammı uygulanarak alınır.

  Düzce su Aboneliği nereden yapılır?

  DÜZCE BELEDİYE BAŞKANLIĞI – MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ – SU ABONE SERVİSİ | Belediyeler | Düzce Merkez Düzce, 0380 514 26 97 Bulurum.com.

  Kaçak elektrikten kim sorumlu?

  Kaçak su veya elektrik kullanımını bir haksız fiil olarak kabul ettiğimizde, doğan zarardan kast nedeniyle kiracının, ihmal nedeniyle de abonenin idareye karşı tazmin yükümlülüğü altında olduğu ifade edilebilir. Kaçak Su veya Elektrik Kullanımı, Abone Sözleşmesi, Haksız Fiil, Müteselsil Sorumluluk.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector