Okuyucular soruyor: Askerlik Para Cezası Nasıl Öğrenilir?

Askerlik para cezası nasıl ödenir?

Askerlik yoklama kaçağı cezasına maruz kalan kişilerin en çok araştırdığı konulardan birisi de cezanın nereye ödeneceğidir. Asker yoklama kaçağı cezası vergi dairelerine ödeme yapmak mümkündür. Ayrıca e-devlet üzerinden de bu ceza bedeli yine ödenmektedir.

Askerlik yoklama kaçağı cezası nereye ödenir?

İdari para cezaları, genel olarak mal müdürlüklerine ödenir.

Askerlik cezası ne kadar?

Yoklama kaçağı, saklı ve bakayalar Askeralma Kanununun 24’üncü maddesinin birinci fıkrası esaslarına göre idari para cezasıyla cezalandırılır. 2. Bunlardan kendiliğinden gelenler her gün karşılığı 5 Türk Lirası, yakalananlar ise 10 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılır.

Askerlik para cezası itiraz nereye yapılır?

İDARİ PARA CEZASINA NEREYE İTİRAZ EDİLİR? 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 27. maddesine göre idari para cezalarına karşı Sulh Ceza Hakimliğine itiraz edilebilir.

Askerlik idari para cezası nereye ödenir?

İdari para cezası vergi dairesine ödenebilir.

Yoklama kaçağı hapis cezası alır mı?

İdari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir. sonra gelenler dört aydan iki yıla kadar, yakalananlar altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

You might be interested:  Sık sorulan: Youtube'dan Para Nasıl Çekilir?

Yoklama kaçağı polis yakalanırsa ne olur?

Madde 82’ye göre, yoklama kaçağı olarak görünen kişi şubeye giderse ya da yakalanırsa şubeye götürüldüğünde para cezası alır. Eğer kişinin tecil hakkı varsa gerekli işlemleri yaptırarak şubeden ayrılabilir.

Bakaya kalanlar zorla askere alınır mı?

Bakaya iken yakalanırsanız size hemen birliğinize teslim olacağınıza dair bir tutanak imzalatılır. Yine zorla götürülmezsiniz.

Yoklama kaçağı sigortalı işte çalışabilir mi?

İlgili maddeden de anlaşılacağı üzere, yoklama kaçağı, bakaya ya da firari durumdaki asker kaçaklarının tüm kurum ve kuruluşlarda çalıştırılmaları yasak. Bu yasağa uymayan işverenler barış zamanında 3 aydan-1 yıla (tekrar etmesi durumunda 3 yıla) kadar hapis cezası ile cezalandırılabiliyor.

Askerlik yapmazsak ne olur?

1. Yoklama kaçağı, saklı ve bakayalar Askeralma Kanununun 24’üncü maddesinin birinci fıkrası esaslarına göre idari para cezasıyla cezalandırılır. 2. Bunlardan kendiliğinden gelenler her gün karşılığı 5 Türk Lirası, yakalananlar ise 10 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılır.

Tecil bitince hemen askere alırlar mı?

TECİLİ BOZDURDUKTAN SONRA NE ZAMAN ASKERE GİDİLİR? Buna göre, hangi celp döneminde askere gidilmek isteniyorsa, o celp dönemi için belirlenen son başvuru tarihine kadar işlemlerin tamamlanmış olması gerekir. Son başvuru tarihlerinin ardından başvuru yapılması halinde askere, bir sonraki celp döneminde gidilir.

Yoklama kaçağı ne zaman olunur?

Yoklama, sırasında, askerlik şubesine veya yurtdışı temsilciliklerine gelmemiş ve 26 ncı madde gereğince gelmeme sebebini bildirmemiş kişiler, yoklama kaçağı olarak kabul edilir. ve en geç yirmidört saat içerisinde en yakın askerlik şubesine getirilirler.

Yoklama kaçağı cezası nasıl itiraz edilir?

Yoklama kaçağı olunduğuna ilişkin cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içinde kararı veren idarenin bulunduğu yerin yetkili sulh ceza hakimliğine itiraz edilebilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Rüyada Eski Kağıt Para Görmek Ne Demek?

Adli para cezası ödenmezse ne olur?

Bir gün karşılığı ödenmesi gereken para anlamına gelmektedir. Ödenmediği takdirde hapis cezasına çevrilebilir ve yalnızca mahkemeler hükmedebilir. Hükümlü ödeyeceği miktarı mağdur olan kişiye değil, Devlet Hazinesine ödeyecektir.

SGK idari para cezasına itiraz nereye yapılır?

“Kurumca itirazı reddedilenler, kararın kendilerine tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde yetkili idare mahkemesine başvurabilirler.” (5510 s.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *