Ruhsatsız Silah Taşıma Para Cezası Ne Kadar?

Ruhsatsız silah taşıma ve bulundurma cezası ne kadardır? Ruhsatsız silah taşıma ve bulundurmanın cezası silahın ve merminin niteliğine ve sayısına bağlı olarak değişebilmektedir. Silahın ya da merminin ciddiyeti arttıkça verilen ceza da beş ile sekiz yıla kadar artabilmektedir.
Ruhsatsız silah bulundurmanın cezası, 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası ya da 25 günde 100 güne kadar adli para cezasıdır.

Ruhsatsız silah cezası paraya çevrilir mi?

6136 sayılı kanuna muhalefet suçu nedeniyle hükmedilen hapis cezaları adli para cezasına çevrilemez.

Silah taşıma cezası 2021 ne kadar?

Buna göre bir ya da birden fazla ruhsatsız silah taşıma cezası bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile otuz günden yüz güne kadar adli para cezasıdır.

Silah taşımak suç mu?

(Ek fıkra: 23/1/2008-5728/158 md.) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında yazılı olan yivli ve yivsiz silahlarla bıçak ve diğer aletleri, hal ve şartlara göre sırf saldırıda kullanmak amacıyla taşıyan- lar, üç aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Ruhsatsız silaha ruhsat çıkar mı?

Ruhsatsız Silah Taşıma Cezası

Ruhsatsız silah satın almak ve taşımak 6136 kanuna göre yasaklanmıştır. 6136 sayılı kanun maddesine göre ilgili silahı taşımak için gerekli ruhsata sahip olmayan kişiler cezalandırılacaktır.

You might be interested:  Youtube'Dan Ne Kadar Para Kazanılıyor?

1 günlük adli para cezası ne kadar?

Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen adli para cezası minimum 5 günden maksimum 730 gün arası olmak üzere ceza yaptırımı bulunan günlüğü en az 20 tl’den en fazla 100 tl’ye kadar hesaplanır.

Ruhsatsız silah cezası nereye ödenir?

Bu tebliğin sonucunda infazı amacı le Adliye içinde bulunan Cumhuriyet Savcılığının infaz Bürosu’na gidilir. Adli para cezalarının ödenmesi için sadece bu bürodan başvuru yapılması kesinleşmiştir. Yapılan başvurunun sonucunda Vergi Dairesi’ne ulaştırılması için onaylı bir yazı çıkartılır ve bu yazı ile ödeme sağlanır.

Taşıma ruhsatlı silahla nereye girilmez?

sorusunu cevaplandırdı. Taşıma ruhsatlı da olsa silah taşınamayacak yerler şöyle: ‘Duruşmalarda, mahkeme salonlarında, hastanelerin psikiyatri bölümlerinde, akıl hastanelerinde, ceza ve tutukevleri ile her türlü ıslah ve infaz kurumlarında veya bunların eklentilerinde, öğrencilerin toplu olarak oturdukları yurtlarda.

Hangi suçları işleyenler silah ruhsatı alamaz?

Silah Ruhsat Almaya Engel Haller

 • 1- 21 yaşını bitirmemiş olanlara,
 • 2- Fiziki (dahiliye, ortopedi, göz, KBB, nöroloji) ve psikolojik yönden engel hali bulunanlara,
 • 3- Ateşli silahla işlenen suçlardan mahkum olanlara,
 • 4- Ruhsatlı silahıyla suç işleyenlere veya silahın muhafazasındaki ihmali ya da kusuru neticesi başkaları
 • Savcının ateş etme yetkisi var mı?

  Hâkim ve savcılarımız görev süreleri boyunca bir (1) adet yerli, bir (1) adet ithal olmak üzere iki (2) adet silah alabilirler. Yeni göreve başlayan hâkim ve savcılar ile silah talebinde bulunmayanlar için her yıl Başkanlığımız tarafından silah alım duyurusu yapılarak silah dağıtımı yapılacaktır.

  Kimler silah taşımaya yetkilidir?

  Kamu alanında emekli olmuş bir bireye, kolluk kuvvetlerine, koruma bakım ya da onarım işinde özel veya kamu kurumlarında çalışma gösteren birine ve buna benzer meslek mensuplarında, silah ruhsatı barındırma izni verilebilmektedir. Bunun haricinde kişi veya kişiler öncelikli olarak, 21 yaşını doldurmuş olmak zorundadır.

  You might be interested:  Rüyada Para Görmek Ne Anlama Gelir?

  Silah susturucusu yasak mı?

  28-Silahta kullanılmak üzere lazer ile silah susturucusu ithal edilebilir mi? Silahlara takılabilen lazerler ile silahların sesini azaltmaya ya da gizlemeye yarayan susturucu cihazların ithaline izin verilmemektedir.

  Ruhsatsız silah ne demek?

  Ruhsatsız silah taşıma suçunda bulundurma ruhsatına haiz tabancanın ruhsatta belirlenen yerlerin dışında bulundurulması veya taşınması halinde eylem suç teşkil edecektir. Örneğin ikametinde bulundurma ruhsatlı tabancasını aracında taşıyan kişi bu madde kapsamında cezalandırılacaktır.

  Zati silah ne demek?

  Önceden satışı yapılmış olan ve hizmette kullanılırlığı kalmayan silah personelin zati silahı olur, bu silah genel hükümler çerçevesinde ruhsata bağlanır, müteakiben kuvve kayıtlarından düşülür.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector