Sehven Yatan Para Ne Demek?

finansal iade durumudur. finans, ödeme kanalında iş yapanların sıkça karşılaştığıdır ayrıca. mal ya da hizmet satan, özel ya da kamu kuruluşlarına dikkatsizlikten, yoğunluktan kaynaklı sehven yapılan para ödemeleri ile ilgilidir.

Şehven mı sehven mı?

Sehven kelimesi Arapça kökenli olup ‘yanlışlıkla’ anlamına gelen bir sözcüktür. Bu kelime Arapça’da sahw ‘dikkatsizlikle yapılan hata’ anlamına gelir. Hatalı işlemleri, yanlış kullanılan bir kelimeyi, yanlışlıkla yapılan her türlü durumu düzeltmek adına ‘sehven’ kelimesi kullanılır.

Sehven yanlış yazılmış ne demek?

Sehven; dalgın olma durumunda ya da unutkanlık durumunda yanlışlıkla yapılmış anlamına gelmektedir. Ayriyeten yanılma suretiyle yanlışlık, dalgınlık sonucu yanılgı şeklinde de cümlelerde kullanılabilmektedir. TDK Sözlüğünde de anlamı bu şekilde bulunmaktadır.

Sehven TDK ne demek?

Sehven ne demektir TDK? Sehven dalgınlık veya unutkanlık sonucunda oluşan, yanlışlıkla olan anlamına gelmektedir. Sehven kelimesi dilimize Arapçadan gelmiştir. Sehven dalgınlık veya unutkanlık sonucunda oluşan, kişinin istemeyerek yaptığı olaylardır.

Sehven ne demek örnek?

Bir tartışma esnasında ”Bu durumu sehven yaptığını düşünmüyorum/düşünüyorum!” örneği gibi cümlelerde kullanılabilmektedir. Sehven kelimesi karşılıklı konuşma veya ileti metinleri gibi herhangi bir yerde yanlışlık yapılması durumunda belirtme anlamı olarak kullanılmaktadır.

Sehven imza atmak ne demek?

hatalı işlemlerde durumu belirtmek için ‘yanlışlıkla’ yerine yazılan kelime.

Zuhulen ne demek hukuk?

Zuhulen nedir? sehven, yanlışlıkla, hata sonucu.

Sehv ne demek?

Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde yanlış,hata,yanılma, yanlışlık kusur.

You might be interested:  Paraf Para Nerede Geçer?

Resen yapmak ne demek?

Bir konu kanunla karar bağlanmış ise, bu konuda hiç kimseye danışılmadan karar verilebilir. Resen, kimseye danışılmadan yani bağımsız olarak anlamına gelmektedir. Resen kelimesi bu anlamıyla kanunlarda, mahkeme raporlarında ve benzeri belgelerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Gayriihtiyari nasıl yazılır?

Birçok örnekte görülen ‘gayri ihtiyari, gayrı ihtiyari, gayrıihtiyari’ gibi yazımlar ise imla hatasıdır. Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı ‘gayriihtiyari’dir. GAYRİİHTİYARİ NE DEMEK? TDK sözlüğüne göre gayriihtiyari; ‘istemeksizin, düşünmeden, elinde olmayarak’ anlamına gelmektedir.

Münferit olarak ne demek?

Tek, ayrı ve bireysel anlamını taşımaktadır. Yaygın kullanılmayan ancak TDK Sözlüğünde yer alan münferit kelimesi Türkçe Sözlüğünde kullanımı uygun bir kelime olarak bulunmaktadır. TDK Sözlüğünde münferidin anlamı; ‘Tek, ayrı, kendi başına olan’ olarak yer almaktadır.

Onayına istinaden ne demek?

Zarf niteliğinde kullanılan istinaden sözcüğü, herhangi bir durumu daha net şekilde açıklamak ya da cümleyi devam ettirmek amaçlı kullanılır. Yaşanabilecek olası durum karşısında bir görüş ve düşünceye dayanarak, güvenerek anlamı üzerinden ele alınmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector