Sık sorulan: Kitap Çıkarmak Için Ne Kadar Para Gerekli?

Yayınevinin yazara kitabı için ödediği ücrete ne denir?

Bunlardan birincisi, yazdığınız eserin tüm haklarını yayınevine devretmek koşuluyla olmaktadır. Diğeri ise, eserin hakları sizde saklı kalmak koşuluyla, yayınevinden kitabınızı basmaları karşılığında alacağını telif ücretidir.

Yayınevleri yazarlara ne kadar ödüyor?

Örneğin telif anlaşmanız % 10 ise 40 Kuruş % 50 ise 2 TL olur. Kısaca 1000 adet kitabınız satılırsa toplamda 400-2000 TL para kazanmış olursunuz ki bu miktarda telif ücreti veren yayınevi bulmanız da oldukça zordur. Bu nedenle yayınevleri genellikle telif ücreti olarak size 25-100 arasında kitap verirler.

Roman yazmak para kazandırır mı?

Bir yazar, yazarlık beceri ve kalitesine göre, bir kitabın satış fiyatının en az yüzde 10’unu telif olarak alır. Bu telif oranı, mesela Orhan Pamuk için yüzde 35 – 4O’lara kadar çıkabilir. Kitap, (1000 adet basılan) bir baskıdan, yazarına 4 bin tl kazandırır.

Kitap bastırırken nelere dikkat edilmeli?

Kitap Bastırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Ofset veya dijital baskı seçeneğini iyi belirleyin.
 • Dikkat çekici kitap kapağı tasarımı oluşturun.
 • Kitap dizaynı için “Times New Roman” gibi uygun fontu ve “11 punto” gibi doğru puntoyu kullanmalısınız.
 • Tutarlı olmalısınız.

Kitap telif ücreti ne kadar?

Telif ücreti kitabın KDV hariç satış fiyatının baskı adedi ve çeviri sözleşmesinde üzerinde anlaşılmış olan yüzdenin çarpımıyla bulunur. Bu brüt tutardır. Kimi yayınevleri bu vergiyi, yukarıdaki hesaptan düşer (yani çevirmenin ücretinden keser). Geri kalan rakam net tutardır.

You might be interested:  Soru: Bankamatikten Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Bir kitap kaç ayda basılır?

Yukarıdaki süreler gözünüzü korkutmasın. 200 sayfalık bir kitabın basımı çoğu zaman 2-3 haftadan kısa sürer. Süreçte en uzun süren bölüm matbaada geçen süredir.

Hangi Yayınevleri daha iyi?

En İyi 10 Yayınevi

 1. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 2. İthaki Yayınları
 3. 3. Ayrıntı Yayınları
 4. Metis Yayınları
 5. Say Yayınları
 6. 6. Can Yayınları
 7. 7. Yapı Kredi Yayınları
 8. 8. Doğan Kitap.

Kitap yazarak sonra ne kadar para kazanılır?

Yalın bir tarifle, kitabın etiket fiyatının telif oranı kadar olan kısmı yazara aittir. Örnek olması açısından, 20 TL’ye satılan bir kitapta, yazarın telif ücreti yüzde 5 ise, yazar satılan her kitaptan 1 TL kazanacaktır.

Makale yazarak ne kadar kazanıyor?

Makale yazarak para kazanmayı amaçlayan birinin günde 2.000 kelime yazma potansiyeli taşıdığını var sayarsak, ortalama olarak günlük 50-100 TL kazanma şansının olduğunu söyleyebiliriz.

E kitap nereye satılır?

E – Kitap Nasıl Satılır: e -Kitaplarınızı Çevrimiçi Satabileceğiniz En İyi 10 Yer

 • Gumroad.
 • Razorpay.
 • Instamojo.
 • Amazon Kindle.
 • Maaş
 • Nakitsiz.
 • CCAvenue.
 • E -bağımlı

Kitap çıkarmak için nereden izin alınır?

Bunun için öncelikle Genel Müdürlüğün www.telifhaklari.gov.tr internet sitesi üzerinden otomasyon sistemine girilerek istenilen bilgiler kayıt altına alınır. İşlem sonunda verilen başvuru numarası ve istenilen belgelerle birlikte Genel Müdürlüğe başvurulur.

Kitap Dosyası Nasıl Olmalı?

Belge, A4 kağıt boyunda, 12 punto Times New Roman fontunda hazırlanmış olmalı. Satır sonlarında ENTER ya da PARAGRAF verilmemeli. Paragraflar verileceği zaman ENTER tuşuna basarak verilmeli. Paragraf verdikten sonra boşluk tuşuyla girinti yapılmamalı.

Yayın Evi ne demek?

Yayınevleri kitapların, dergilerin, gazetelerin yayınlanıp hazırlandığı yerlere verilen isimdir. Bu tarz yerlerde ise içerik geliştirmek için yazarlar, kontrol edip düzenleme yapmak ve yayına almak için editörler, farklı bir dil üzerinden çeviri yapılacaksa çevirmenler bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *