Trafik Para Cezasına Nasıl Itiraz Edilir?

Trafik cezasına itiraz işlemleri mahkemeler üzerinden yapılmaktadır. İtiraz talebi için belli ölçütler ve aranan belgeler vardır. Bu hususlara uygun bir itiraz ücretsiz olarak mahkemelere yapılmaktadır. Ancak mahkeme kusurlu olduğunuza karar verirse mahkeme masrafları, tarafınızca karşılanır.
Trafik cezasına itiraz Sulh Ceza Hâkimliğine ya da UYAP üzerinden dilekçeyle yapılabilmektedir. Dilekçeye ek olarak bazı belgelerin eklenmesi gerekir. (Trafik cezasına ait karar tutanağının, ruhsatın, ehliyetin ve kimliğin fotokopisi) 15 gün içinde itiraz edilmediği takdirde ceza kesinleşir.

Trafik cezasına itiraz harcı ne kadar?

9. TRAFİK CEZASINA İTİRAZ ÜCRETİ 2022

2022 yılı itibariyle Sulh Ceza Hakimliğine yapılacak Trafik cezasına itiraz için mahkeme masrafı yoktur. Yukarıda açıklanan hususlar dikkate alınarak Sulh Ceza Hâkimliğine trafik cezasının kaldırılması için dava açılması ücretsizdir.

Trafik para cezası nereye itiraz edilir?

Trafik cezasına itiraz Sulh Ceza Hâkimliğine ya da UYAP üzerinden dilekçeyle yapabilirsiniz.

 • İtiraz dilekçesi,
 • Trafik cezasına ait karar tutanağı,
 • Ruhsatın fotokopisi,
 • Ehliyetin fotokopisi.
 • Kimliğin fotokopisi,
 • Eğer trafik cezası ödenmiş ise ödemeye ait dekont.
 • Trafik cezası itiraz süresi 15 iş günü mü?

  Bir kişiye sadece trafik para cezası verilmesi durumunda kişinin bu cezaya karşı 15 gün içerisinde sulh ceza hâkimliğine itiraz etmesi gerekmektedir.

  You might be interested:  Paparada Para Hesaba Ne Zaman Geçer?

  Trafik cezasından nasıl kurtulabilirim?

  Eğer trafik cezalarının haksız yere yazıldığını düşünüyorsanız sevindirici bir haber geldi. Suçsuz yere ceza yediğine karar veren ve ceza tutarını ödemek istemeyen vatandaşların itiraz etmesinin hakkı açılmıştır. İtiraz hakkını vatandaşlar dilekçe ile Sulh Ceza Hakimliğine başvurarak kullanabilirler.

  Trafik cezasına itirazda vekalet ücreti çıkar mı?

  Bilindiği gibi trafik cezalarının iptali için açılan idari yaptırım kararına itiraz davalarında, Sulh ceza mahkemeleri hazine aleyhine ve davacı lehine karşı vekalet ücreti vermemektedir.

  Plakaya yazılan cezaya kim itiraz eder?

  Sulh Ceza Mahkemesi’ne yazdığınız bir dilekçe ile trafik cezasına itiraz edebilirsiniz.

  Trafik idari para cezasına itiraz ödemeyi durdurur mu?

  Cezaya itiraz edilirken, ilgiliden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Ancak itirazın sonunda mahkeme, cezaya itiraz eden kişinin kusurlu olduğuna hükmederse, mahkeme masraflarını ödemek durumunda kalacaktır.

  Ceza itiraz dilekçesi nereye verilir?

  İtiraz Dilekçesi Nereye Verilir? Hangi mahkeme karar vermişse, itiraz dilekçesi de o mahkemeye verilmelidir (CMk md. 268/1). Çünkü, kararına itiraz edilen hakim veya mahkeme itirazın haklı olduğu kanaatine varırsa, talep doğrultusunda kararını kendiliğinden düzeltebilir (CMK md. 268/2).

  Trafik cezası 15 günlük süre ne zaman başlar?

  TRAFİK CEZASI ÖDEME İNDİRİMİ HESAPLAMA

  Eğer borç ona tebliğ edildiği tarihten hemen sonra 15 gün içinde borcunu öderse %25 indirim uygulanacaktır. Bu durumda 400 TL olan borcunuza %25 indirim uygulanacağı için 300 TL olarak ödeme yapacaksınız.

  24 saat geçmeden trafik cezası yazılır mı?

  Trafik cezaları kanuni usule uygun düzenlenmeli. kesintisiz olarak devam eden tek bir eylem nedeniyle bir sürücüye aynı saniyede elektronik sistem ve kameralar üzerinden ceza kesilmesi yasaya aykırı. Yani elektronik sistemlerle saniyeler arasında art arda ceza kesilmesi hukuka uygun değil.

  You might be interested:  Hangi Banka Para Kesmiyor?

  Trafik cezası yazıldıktan kaç gün sonra sisteme düşer?

  Bu nedenle, aracın üzerindeki trafik cezalarının ödenmesi gereklidir. Ceza e-devlete ne zaman düşer 3 ve 7 gün arasında bu işlem gerçekleşmektedir. Aracın satış işlemlerinde araçtaki trafik cezaları ödenmek durumundadır.

  Trafik ceza tutanağına nasıl ulaşırım?

  Bunun için, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi ile trafik cezası sorgulaması için; egm.gov.tr internet sitesine giriş yapılır. “Ceza ve Otopark sorgulama” bağlantısı açılarak ad, soyad ve T.C. kimlik numarası gibi istenen bilgiler yazılır. Yapılacak sorgulama sonucunda son bir yıla ait trafik cezaları görülebilir.

  Trafik cezasını hangi kurum keser?

  (2) Mülki Amire Sevk Tutanağı ve Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı, (Değişik ibare:RG-25/12/2020-31345) Hazine ve Maliye Bakanlığınca bastırılır ve yetkili kılınmış kuruluşlara dağıtılmak üzere Maliye Bakanlığınca belirlenecek birime veya kuruma gönderilir.

  Plakaya yazılan ceza ödenmezse ne olur?

  Eğer 30 gün içerisinde ödemezseniz, her ay yüzde 5 faiz binecektir. Bu durumda hem taksitten hem de indirimden yararlanamayacaksınız. Eğer zaman içerisinde faizli tutarda ödenmezse, ne yazık ki maaşa haciz ya da icra işlemleri başlatılacaktır. Kısacası bu ceza her türlü, ceza sahibinden tahsil edilecektir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector